Škola čichu

06.06.2017 16:43

Od září 2016 do června 2017 jsem absolvovala desetidílnou školou Petry Hlavaté, Rafaella - umění vůní. Toto je moje závěrečná práce, ve které jsme měly vyjádřit, co nám škola přinesla. A protože každá kytka voní do světa, rozhodla jsem se o svoje vůně podělit...

Moje Škola čichu

Jsem moc ráda, že jsem se na vonnou cestu vydala. Škola čichu mi přinesla spoustu krásných vůní, setkání, prožitků, poznání a léčení. Uzavírá desetiletý životní cyklus, ve kterém jsem se vypravila na cestu do vlastního nitra, abych poznala, kdo jsem. Nalezla a přijala vlastní dary a s nimi se znovu  „vynořila“ na světlo světa.

Když jsem uviděla na Facebooku informaci o tom, že se v Čechách otevírá poslední – sedmý ročník této školy - a u něj informaci, že dříve parfumeři studovali 7 let, ucítila jsem, že tohle je pro mě přesně to pravé. Škola a vůně s esencí sedmého roku. Sklizeň, která zrála po všechny předchozí.  A nemýlila jsem se.

Chtěla jsem prostřednictvím vůní rozpoznat, čemu já sama dávám přednost, co mi voní. Dostat se ke svým původním, výchovou a událostmi nepřepsaným preferencím. Svému vkusu, založení. Vlastní esenci.

Vůně, kterým jsem dávala v průběhu školy přednost, se proměňovaly a přesto z nich postupně začaly vystupovat opakující se „vzorce“. Začalo krystalizovat, co je pro mě důležité, které linie – typy vůní - mě nejvíce oslovují. Vždy, když jsem si vybrala nějakou vůni a přinesla ji domů k používání, uvědomovala jsem si její sílu. Její léčivé účinky. Vyvolávala ve mně zasunuté vzpomínky, probouzela sny, posilovala nejrůznější pocity. Některá zklidňovala, jiná poskytovala pocit ochrany, další ve mně probouzely a prohlubovaly ženskost nebo schopnost konat.  

Vůně mi postupně začaly ukazovat i další kvality. Například pestrost a proměnlivost. Co mi vonělo v jednom díle školy, v druhém už nemuselo. A naopak… Vůně postupně tvořily vonnou stezku, po které jsem prošla až k této chvíli.

Naučila jsem se, že  umění vůní zachycuje vývoj lidstva. Každá epocha přinesla vlastní vonné, léčivé, pečující dary. Každá část světa (kultura) přispěla jinými jedinečnými vonnými látkami, které se postupem času promíchaly s ostatními. Nabídka je široká. Kolo se otáčí a na nás je, co si vybereme...

Špičkoví parfumeři světa si dokáží vybrat z každého to nejlepší. Nebojí se vlivu jiných kultur. Na druhou stranu oceňují a ochraňují jedinečnost kultury vlastní,  jejích kořenů a darů. Vědí, že ty  nejvzácnější ingredience je zapotřebí uchovat. A stejně tak chrání tajemství jedinečných kompozic svých parfémů.

 

Co mi voní, to mě léčí

Od počátku školy mi nejvíce voněly oudové vůně Orientu. Bohatá pestrá mnohovrstevná krása. Vůně postavené na nejvzácnější přírodní vonné látce – oudu, který vzniká v okamžiku krize – proměny – napadení vzrostlých stromů aquilarie. Jen tehdy, když je tento strom v nitru napaden cizopasnými houbami a plísněmi, začne vydávat vonnou látku na svoji obranu. Kdyby k napadení nedošlo, vzácný oud by se nezrodil. Pro mě je oud tmavou magentou. Tato vůně se rodí z bolesti stromu. Z oběti. Je nejvzácnější. Je darem rostlinné říše…

Druhou vůní, která mě v protikladu přitáhla, je bílé pižmo, velká něha a jemnost. Přišla jako protiváha té alchymistické oběti oudu. Jako by ho pohladila, objala, vyrovnala. Pižmo je darem plodnosti. Je výměškem pohlavních žláz pižmoně kabarového žijícího ve vysokých horách. Intenzivní pach pižma se až s vysokým ředěním mění na vůni. Tato vůně je pro mě čirá, stejně jako flakón Rooh Al Mesk, který jsem si vybrala jako svoji vůni roku 2017. Je darem živočišné říše.

A teď se mi vybavuje třetí vzácná přírodní látka - ambra - dar moře a slunce, pocházející z trávicího ústrojí vorvaňů, roky se houpající na mořských vlnách, vstřebávající sluneční paprsky. Tolik toho zažila… Nevybavím si vůni ambry, pro mě je neutrální.  Je nosičem ostatních vůní. A vnímám ji jako zlatou. S ambrou se vynořuje tato píseň a fotografie:   Mike Oldfield – Man on the Rocks.

Výběr toho, co mi voní a příběhy, které jsou za vůněmi ukryté, mi vyprávějí o mně. Co pro mě má hodnotu, čemu dávám přednost, co žiju.

 

 Květiny, malé svůdnice, které vyhladily dinosaury…

Jak si mám vybrat z tak pestré vonné palety? Každá květinová vůně je něčím krásná. Mám ráda rozmanitost, tak si mě pokaždé přitáhne jiná. Žena (já) má tolik tváří… Mimóza, Jasmín, Gardénie, Ylang-Ylang, Konvalinka, Fialka… a Růže. Nečekala jsem to, ale na konci devátého dílu školy jsem najednou pocítila, že jsem došla k růži ve svém nitru. K srdci Královny. Začala jsem nosit růži. A je mi s ní moc dobře.

 
 

 

Někdy je lehká parfémová voda lepší než těžký drahý parfém.

Kontakt s tělem podpoří pevné mýdlo nebo pečující olej.

A každý den může být ve znamení jiné vůně…

 

 

 

Vnitřní alchymie – ON

 

Cítím, jak každá vůně, kterou používám, kromě toho, že krásně voní, něco otevírá … vzpomínky, situace, uvědomění… a něco léčí. Jsem narozená ve znamení Blíženců a vůně, kterou jsem si vybrala jako svoje Slunce, je Bahrul Oudh. Krom toho, že mi nejvíce voněla, moc se mi líbilo pojmenování, že je to vůně dětí dědečka cestovatele. (Při cestě na tento díl jsem bloudila J.) Přesně vyjadřuje tu energii, kterou jsem pocítila na Golanských výšinách v Izraeli. Tam se probudil můj vnitřní muž. Highlander, dobrodruh, potřebující volnost a vítr ve vlasech. A pak přišla „kotvící“ vůně Marsu (který mám ve Vodnáři) – Královna Egypta (Queen of Egypt) – a já teď slyším a vidím jejich propojení, tuto píseň a klip Queen: Princes of the Universe

 

Golanské výšiny – pohoří Gamla, Izrael 2016

 

Vnitřní alchymie - ONA

A ještě „ženské“ planety a vůně vnitřní alchymie. Moje Luna v Raku - Teeb Al Sheyukh CPO (zelená) a Venuše v Býku AL MA`ALI EDP (hnědá).  Když o nich mluvím, pořád je z nějakého důvodu zaměňuji. To niterné dávám ven a milostné tvoření ukrývám uvnitř. Nějak to souvisí s mou schopností (darem nebo prokletím?) vyjadřovat a sdílet svoje nejniternější pocity. Je to můj způsob léčení, proměny. To je ten oud… Hranice mezi lékem a jedem. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Cítím a tvořím, jak nejlépe umím.

Vůně východu mě hodně oslovily. Pořídila jsem si spoustu vzorečků arabských parfémů. A ženské signatury, jako by pro mě shrnovala Sibylla, princezna jeruzalémská (Království nebeské):  

 

 

Vonné linie Rafaella

Vůně Rafaella mi pomohly ucítit, pochopit a pojmenovat. A složím-li teď sebe sama jako parfém, vím, že mým základem je TERRA, ve které kořením. Zde čerpám sílu. Moje srdce střídavě volí mezi AMAZONIÍ a TILIÍ. Prales a les, čarodějka a léčitelka. Jednou jsem více tou první, jindy druhou. A navrch hlava – vonná nálada, flirt. Pokaždé jiná. Jednou je to projasňující CLARA, jindy soucitná  EILEITHEIA, tišící SHAMBALA nebo radostný, jiskrný ZODIAK. Ale i ty ostatní. Podle nálady a vnitřního počasí. Někdy mě osloví harmonická vůně, jindy kontra pro vyrovnání. Moje osobní vůně je jako tato orchidej - výrazné kořeny, silné listy a hrozen květů. Někdy kvete, jindy odpočívá. Má svoje cykly.

Barevné vonné linie mi pomáhají rozpoznat souvislosti. Stávají se novým nástrojem pro moje tvoření.

 

Miluju hloubku a nořím se pro ni i do vůní…

 

 

 

 

 

 
   

 

 

 

 
 

Doteky vůní

 

Moje vonná receptura:   Radost

Hlava:  dítě – bergamot – 1 díl

Srdce:  máma – růže – 1 díl

Základ:  táta – cedr – 1 díl

 

Skládání vůní, drcení vzácných pryskyřic, výběr éterického oleje do koupelové soli. Pojmenovávání vytvořených kompozic, vkládání listů s vonnými látkami a typologie do Knihy vůní. Pročítání, listování, příběhy, hudba, obrazy. Vůně, vůně, vůně… Velká krása a tvoření. Vstřebávání, prožívání: Je to jako když se chvěje horký vzduch nad zemí.

… ááááááh … per fume … prostřednictvím kouře.

Tolik žen v kruhu a každá jedinečná. Tolik vůní a každá svá. A stejná vonná kompozice voní každému jinak, má pro ni vlastní jméno, probouzí v každém jiné obrazy a pocity. Dokonce voní i na každé ženě jinak.

Přišla jsem si pro svou vůni, pro svoji esenci (nebo Essenci?). Moje lahvička duše… číslo 44 – Anděl strážný – jeden ze tří Esejských flakónů v aura-somě. Děkuji...

 

Moje tvořivé materiály

 

Dokud dýchám, čichám. Tak proč ne ke krásným vůním…

…a další „zdroje“, ke kterým mě přivedla Škola čichu.

Vonné pozdravy …

 

z Jeruzaléma – myrha, matka vůní a ze Svaté Hory u Příbrami – kadidlo, otec vůní

 

Milá Petro,

děkuji Ti za všechny vonné i lidské dary a inspirace, které si odnáším z Tvojí školy. Přeji Ti hodně štěstí, lásky a krásného tvoření... Nick Cave & The Bad Seeds - 'Girl In Amber'

                                                                                      Jarka