Ztráta životní energie a vůle k životu

23.02.2017 15:49

Někdy se může stát, že v důsledku těžkých životních situací ztratíme vůli k životu, sílu tvořit ve vlastním zájmu, čelit každodenním výzvám a úkolům. Podlehneme zklamání, přestaneme věřit sami sobě, svým pocitům, úsudku, schopnostem, hodnotě. Dospějeme do stádia, kdy máme pocit, že nic nemá cenu. Že ať uděláme cokoliv, nijak nemůžeme ovlivnit svůj život. A tak se od svého života, životní síly, vnitřně odpojíme. Děje se to postupně a většinou si to ani sami neuvědomujeme.

Ztratíme svoji červenou a žlutou barvu.

Tím se začnou hroutit červené a žluté stránky našeho života. Schopnost postarat se o svoje fyzické a materiální potřeby, tvořit, radovat se ze života. Sklouzáváme do apatie, depresivních stavů, unikáme do světa vnitřních představ, který nás na jednu stranu „ochraňuje“ před tvrdou realitou, kterou nejsme schopni zvládat, na straně druhé v nás prohlubuje pocit bezmoci a neschopnosti svůj život proměnit a uzdravit. Cítíme selhání, vinu, méněcennost. Okolní svět vnímáme jako nebezpečný, odmítavý  a zraňující. Uzavíráme se do sebe a ocitáme se ve společenské izolaci. Abychom unesli tíhu stávající situace, odpojujeme se postupně od svojí oranžové složky, přestáváme cítit. Většina našeho života probíhá „v hlavě“, ve sféře myšlenek. Nemáme energii k běžným úkonům ve fyzické realitě, nevíme si s nimi rady. Jsme ve hladině přežívání.

Abychom tento stav mohli změnit, potřebujeme přijmout svoji slabost a zranitelnost. Přestat se za ni na sebe zlobit a stydět. To je postupný  proces, ve kterém nám mohou pomoci barvy. Postupně uvěřit ve změnu, rozpoznat vlastní hodnotu a  uzdravit svoji schopnost tvořit svůj život. Začít k sobě cítit růžovou, lásku bez podmínek, bez ohledu na situaci. Protože právě naše láska k sobě, soucit s vlastní zranitelností je tou jiskrou, která je schopná znovu zapálit náš životní oheň.  Pomůže nám podívat se na sebe a svoje zranění bez odsuzování, přijmout ho,  přeměnit na vnitřní sílu a znovu nás přiblížit sobě i světu. Takoví, jací jsme se vším všudy, magentoví.

Stejně jako barvy léčí i hudba a sem nyní patří tato s esencí tmavé purpury:

 

 

Toto je úryvek z mojí závěrečné práce ke kurzu terapeutů Aura-soma© Barvy a hudba pro Cheirona. Tento text je možné v nezkrácené a neupravené podobě dále kopírovat a rozšiřovat nekomerčním způsobem, pokud bude připojena celá tato poznámka s aktivním odkazem na www.projasneni.cz.

 

Jaroslava Křížová